Biznes Firma

Tchnij życie w firmowe finanse

Tchnij życie w firmowe finanse
Finanse firmowe to jeden z podstawowych czynników mierzenia efektywności przedsiębiorstwa oraz jego rozwoju. Co może zrobić przedsiębiorca i o czym musi pamiętać, żeby jeszcze owocniej zarządzać firmowymi

Data publikacji: 2017-09-28
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Tchnij życie w firmowe finanse
Kategoria: BIZNES, Firma

Finanse firmowe to jeden z podstawowych czynników mierzenia efektywności przedsiębiorstwa oraz jego rozwoju. Co może zrobić przedsiębiorca i o czym musi pamiętać, żeby jeszcze owocniej zarządzać firmowymi finansami?

Tchnij życie w firmowe finanse BIZNES, Firma - Finanse firmowe to jeden z podstawowych czynników mierzenia efektywności przedsiębiorstwa oraz jego rozwoju. Co może zrobić przedsiębiorca i o czym musi pamiętać, żeby jeszcze owocniej zarządzać firmowymi finansami?

Finanse firmowe to jeden z podstawowych czynników mierzenia efektywności przedsiębiorstwa oraz jego rozwoju. W ponad 30-letnim doświadczeniu w zarządzaniu firmą miałem okazję obserwować wiele modeli dysponowania nimi – tych lepszych i tych gorszych. Co może zrobić przedsiębiorca i o czym musi pamiętać, żeby jeszcze owocniej zarządzać firmowymi finansami?

Ocena wyników

Richard Ruback, professor Harvard Business School, powiedział, że finance to swoista punktacja biznesu. Są jak liczenie trafień i punktów w baseballu. Pierwszym i najważniejszym krokiem do zarządzania nimi jest śledzenie wyników oraz ich dokładna analiza. Aby w pełni zrozumieć wynik, trzeba poznać także zasady obowiązujące na boisku. Każdy przedsiębiorca musi umieć szeroko spojrzeć na swój wynik finansowy i osadzić go w panujących warunkach biznesowych. Dogłębne przestudiowanie osiągnięć finansowych firmy pozwoli poznać rządzące nią mechanizmy i zaadaptować je na swoją korzyść.

 

Wyciąganie wniosków

Przeanalizowanie odegranego meczu – w tym każdego straconego punktu – to obowiązek trenera. Następnym krokiem jest wykorzystanie wniosków do poprawienia błędów lub stworzenia kolejnej taktyki. W biznesie jest podobnie. Jeśli firma chce się rozwijać, nie może jedynie biernie śledzić finansów. Musi nimi aktywnie zarządzać. Każdy błąd i każda strata mogą nas wiele nauczyć, trzeba tylko podejść do nich z otwartym i elastycznym umysłem, w tym być otwartym na głosy z zewnątrz – słuchać branżowych komentarzy ekspertów w mediach oraz spotykać się i rozmawiać ze specjalistami w danej dziedzinie.

 

Sprawdzona księgowość

Dobrze prowadzona księgowość to podstawa do rzetelnej analizy pozycji finansowej firmy. To jednak nie wszystko. Liczba przepisów podatkowych oraz ich zawiłość może stanowić niemały problem dla osób, które do tej pory nie miały z rozliczeniami wiele wspólnego. Korzystanie z usług sprawdzonego biura rachunkowego zagwarantuje bezbłędne wypełnianie obowiązków podatnika oraz pozwoli uniknąć wiążących się z nieprawidłowościami kar. Dlatego nawet prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą, warto zdać się na specjalistę. Nie zapomnij jednak, że także do księgowości należy podejść analitycznie, według planu zgodnego z polityką biznesową firmy. Za to już nie odpowiada księgowy, ale musi tego dopilnować prezes spółki.

A to już wiesz?  Nie samą płacą żyje pracownik

 

Środki zabezpieczające

Nawet korzystając z poleconych usług księgowość zawsze trzeba sprawdzać i weryfikować. Nie wolno ufać z góry, ale trzeba budować zaufanie stopniowo. Istnieje dziś coraz więcej firm pracujących na tzw. umowę sukcesu, które wykonują kontrolę księgowości. Poza tym istnieje możliwość spisania umowy, definiującej warunki postępowania w przypadku popełnienia błędów przez księgowych. Niewiele firm z tej możliwości korzysta, tymczasem może to uchronić firmę przed poważnymi konsekwencjami finansowymi. Warto także zawsze porównywać bieżące wskaźniki do tych z ubiegłego miesiąca czy roku.

 

Zainwestowanie w eksperta

Nie każdy musi być specem od finansów. Do prowadzenia niedużej firmy zazwyczaj wystarczy podstawowa wiedza oraz zaciąganie porad zewnętrznych doradców. Wraz z rozwojem działalności w ten sposób nie da się jednak znacząco ulepszyć zarządzania finansami przedsiębiorstwa.  Utworzenie stanowiska dyrektora finansowego i zatrudnienie na nie kompetentnej osoby bez wątpienia zaowocuje w przyszłorocznych wynikach. A jak wybrać eksperta? Polecam zasadę trójkową, która sprawdza się zarówno w biznesie, jak i w życiu. Zawsze minimum trzy. A więc jeśli chcesz wybrać najlepszego dla twojej firmy eksperta w dziedzinie finansów, porównaj go wcześniej z co najmniej dwoma konkurentami.

 

Czujność od samego początku

Jak wynika z danych U.S. Small Business Administration, najpowszechniejszymi źródłami finansowania małych firm są pożyczki, kredyty biznesowe i linie kredytowe. Dlatego należy poświęcić czas na dokładny research i porównanie ofert rynkowych, aby wybrać tę najkorzystniejszą dla twojej firmy. Pierwsze lata działalności są kluczowe w zakorzenieniu się w rynku i osiągnięcia stabilnej pozycji. Jeśli rachunki nie zgodzą się już na początku, wyciąganie młodej firmy z kryzysu może się okazać nieopłacalne.

 

Łączenie wydatków

Wydatki firmy można ograniczać poprzez łączenie zakupów i – dzięki składaniu większych zamówień – negocjować niższe ceny. Dotyczy to zarówno zakupu artykułów biurowych, sanitarnych, wyposażenia, jak również niektórych usług. Warto znaleźć wykonawcę, którego kompetencje będą nieco szersze i dzięki temu unikniemy podpisywania dwóch umów.

A to już wiesz?  Wynajem biura - bezpośrednio, przez agenta czy z doradcą do spraw nieruchomości?

 

Unikanie papierów

Zrezygnowanie z używania papieru może przynieść wiele korzyści. Po pierwsze, ograniczenie kosztów. Większość dokumentów i tak tworzy się na komputerach, przez Internet można podpisywać umowy i zawierać transakcje. Po drugie, porządek w dokumentach. Finanse kochają porządek. Jeśli wszystkie firmowe dokumenty będą miały tylko formę elektroniczną, w razie potrzeby łatwiej będzie je odnaleźć. Po trzecie, dobry uczynek dla środowiska. Jego motywacją mogą być nie tylko osobiste przekonania, ale także wizerunek firmy.

 

Renegocjowanie umów

Negocjacja warunków przy podpisywaniu każdej umowy dla większości przedsiębiorców jest zapewne oczywistą zasadą. Ale nie wolno zapomnieć również o renegocjacji. Kiedy okresowy kontrakt dobiega końca, rozpocznij renegocjowanie jego warunków, a nie z góry przystawaj na stare. To doskonała zasada postępowania skutecznego przedsiębiorcy. Jeśli druga strona będzie zadowolona ze świadczonych usług, chętnie zgodzi się na lekkie negocjacje, zyskując w zamian oszczędność czasu i sprawdzonego partnera. Nie wahaj się postępować podobnie z większością kontraktów na koniec każdego roku (lub danego okresu obowiązywania umowy).

 

Dbanie o zespół

Dyrektor finansowy i główny księgowy firmy to osoby, z którymi szef musi żyć w zgodzie i pełnym porozumieniu. Musi być otwarty na ich pomysły i propozycje, umieć ich słuchać i wspierać. Ale pamiętaj, że ostatecznie to nie oni decydują o finansach firmy. To szef dopasowuje je do strategii przedsiębiorstwa. Podejmowanie strategicznych decyzji, a także kontrola działów finansowego i księgowego należą właśnie do niego.

 

Kultura oszczędzania

Dotyczy ona zarówno dużych kontraktów, jak i małych wydatków. To umiejętność oddzielenia niezbędnych kosztów od tych, które są alternatywne lub wręcz niepotrzebne. Kultura oszczędzania opiera się przede wszystkim na zdolności kompleksowego i analitycznego spojrzenia na potrzeby firmy – do ocenienia, jakie wydatki będą korzystne na biznesu, a jakie nie przyniosą żadnych zysków.

A to już wiesz?  Polacy mają dużą świadomość mechanizmów chroniących przed wzrostem cen energii. Większość uważa je za wystarczające [DEPESZA]

 

 

                                                                                              Alain Kaj

                                                                                              Inventage

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Tchnij życie w firmowe finanse BIZNES, Firma - Finanse firmowe to jeden z podstawowych czynników mierzenia efektywności przedsiębiorstwa oraz jego rozwoju. Co może zrobić przedsiębiorca i o czym musi pamiętać, żeby jeszcze owocniej zarządzać firmowymi finansami?
Hashtagi: #BIZNES #Firma

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy