Biznes Firma

Niezależny przegląd biznesu to skuteczne narzędzie wierzycieli

Niezależny przegląd biznesu to skuteczne narzędzie wierzycieli
Niezależny przegląd biznesu (ang. IBR - Independent Business Review) to metoda analizy pozwalająca podmiotom, takim jak banki, zabezpieczyć się przed problemami ze spłacalnością kredytów zaciąganych przez

Data publikacji: 2017-03-31
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Niezależny przegląd biznesu to skuteczne narzędzie wierzycieli
Kategoria: BIZNES, Firma

Niezależny przegląd biznesu (ang. IBR – Independent Business Review) to metoda analizy pozwalająca podmiotom, takim jak banki, zabezpieczyć się przed problemami ze spłacalnością kredytów zaciąganych przez firmy.

Niezależny przegląd biznesu to skuteczne narzędzie wierzycieli BIZNES, Firma - Niezależny przegląd biznesu (ang. IBR - Independent Business Review) to metoda analizy pozwalająca podmiotom, takim jak banki, zabezpieczyć się przed problemami ze spłacalnością kredytów zaciąganych przez firmy.

Niezależny przegląd biznesu (ang. IBR – Independent Business Review) to metoda analizy pozwalająca podmiotom, takim jak banki, zabezpieczyć się przed problemami ze spłacalnością kredytów zaciąganych przez firmy. Współczesna technologia pozwala na przeprowadzenie IBR dużo niższym kosztem, co przekłada się na jej dostępność i czynią ją jednym z najskuteczniejszych narzędzi w rękach instytucji finansowych.

Przed udzieleniem pożyczki danemu przedsiębiorstwu banki lub inne instytucje pożyczkowe dokonują szczegółowej analizy jego danych finansowych. W zależności od postrzeganej przez bank zdolności przedsiębiorstwa do generowania przychodów oraz od jakości przedstawionych zabezpieczeń, zapada decyzja o udzieleniu lub nieudzieleniu pożyczki. Ryzyko podejmowane przez bank lub instytucję pożyczkową wiąże się z tym, że sytuacja w przedsiębiorstwach jest dynamiczna. Stan firmy, zaprezentowany na bazie informacji historycznej (zazwyczaj składają się na nią przeszłe sprawozdania finansowe przedstawiane na etapie wniosków kredytowych) może ulec znaczącej zmianie w trakcie trwania kredytu, szczególnie jeżeli jest on udzielany jest na długi okres. Oczywiście banki monitorują spłacalność kredytu, co daje im informację na temat aktualnej zdolności przedsiębiorstwa do regulowania należności. Jednak, aby prawidłowo ocenić ryzyko kredytowe, banki muszą ocenić zdolność przedsiębiorstwa do spłaty przyszłych rat. Narzędziem do takiej weryfikacji jest niezależny przegląd biznesu – usługa świadczona przez wyspecjalizowane w finansach i księgowości firmy doradcze. W przeszłości, ze względu na wysoki koszt takiej usługi, korzystano z niej było tylko przy znaczących kwotach kredytów. Obecnie narzędzia informatyczne pozwalają na znaczne obniżenie kosztu analizy danych – IBR może być więc wykorzystany również przy niższych kwotach zaangażowania, jednocześnie znacząco obniżając ryzyko kredytowe banku.

A to już wiesz?  Jak sprzedać ekskluzywny produkt? Bezpłatne warsztaty w Idea Hub

Dlaczego warto przeprowadzać IBR?

– Po pierwsze, regularne, niezależne przeglądy sytuacji finansowej firmy umożliwiają bankom na bieżąco pozyskiwać informacje o ewentualnych ryzykach w zakresie przyszłych problemów ze spłacalnością kredytów. Drugi powód jest jeszcze ważniejszy – niezależny przegląd, dokonywany przez wyspecjalizowanych księgowych, pozwala na wychwycenie ewentualnych manipulacji danymi finansowymi, mającymi na celu polepszenie wizerunku sytuacji przedsiębiorstwa w oczach banku – mówi Wojciech Kryński, współwłaściciel firmy Ground Frost, zajmującej się usługami z zakresu modelowania finansowego – w szczególności wycen przedsiębiorstw, wartości niematerialnych oraz instrumentów finansowych. Tego typu manipulacje, znane jako Window Dressing, są bardzo powszechną praktyką firm, których zarządy przeczuwają możliwość spadku wyników finansowych.

Istnieje kilka metod Window Dressingu:

Rozpoznawanie przychodów, których w istocie nie było (np. przez potraktowanie jako przychody wpływów z akcji promocyjnych, które mają nastąpić w przyszłości);
Odraczanie kosztów – traktowanie niektórych kosztów jako te dotyczące przyszłego, a nie bieżącego okresu rozliczeniowego i w ten sposób polepszanie obecnego wyniku;
Sztuczne transakcje z podmiotami w grupie kapitałowej lub tymi spoza grupy, ale powiązanymi z właścicielami lub zarządzającymi;
Dokonywanie jednorazowych transakcji (np. sprzedaże środków trwałych z zyskiem), aby wykazać dochód, który jednak jest dochodem nietrwałym – niepowtarzającym się w kolejnych latach.

Banki są ekspertami w zakresie oceny ryzyka, ale rzetelna analiza ma miejsce tylko wtedy, gdy dysponują one kompletnym przeglądem wiarygodnych informacji na temat przedsiębiorstwa. Jeżeli bank polega jedynie na informacjach przekazanych przez daną firmę, której potrzeba uzyskania środków finansowych przekracza przywiązanie do uczciwości w zakresie raportowania finansowego, to wystawiają się na możliwość podjęcia błędnych decyzji. Ostatecznie powoduje to konieczność dokonywania odpisów aktualizujących wartość udzielonych kredytów.

Przebieg niezależnego przeglądu biznesu

W przeszłości niezależny przegląd biznesu miał przebieg podobny do małego audytu. Wiązał się z kilkudniową wizytą w przedsiębiorstwie i co za tym idzie – kosztami. W praktyce przeglądy były więc stosowane tylko przy dużych kwotach kredytów, gdzie potencjalne straty kredytowe były tak znaczące, że uzasadniały ponoszenie regularnych kosztów (przez bank lub kredytobiorcę). Obecnie, ze względu na ogromne możliwości technologiczne, niezależne przeglądy mogą być dużo tańsze. Polegają one na przekazaniu przez kredytobiorcę wyspecjalizowanemu doradcy banku pełnego zestawu danych księgowych (w formie zapisu księgi głównej lub poszczególnych dzienników oraz zestawienia obrotów i sald). Następnie dokonywana jest szczegółowa analiza danych. Metoda ta pozwala na znalezienie odpowiedzi na następujące pytania:

A to już wiesz?  Firmy boją się windykacji, ale obalają największe mity

Czy dane finansowe przedstawione bankowi wynikają z zapisów księgowych?
Czy zachodziły jednorazowe transakcje?
Z kim zawierano transakcje?
Czy transakcje sprzedaży są realizowane w formie gotówkowej?
Czy koszty są odraczane w czasie?

Niezależny przegląd biznesu pozwala także dokonać wielu innych analiz, których kierunek i treść zależy od charakterystyki biznesu kredytobiorcy. Doradca powinien oczywiście posiadać odpowiednie narzędzia analityczne w celu dokonania niezbędnych badań oraz wiedzę umożliwiającą identyfikację zagrożeń i wyciągnięcie wniosków. – Doradca może, na podstawie analizy, poprosić dodatkowo o wybrane dokumenty w celu ich weryfikacji, a także przeprowadzić rozmowy z kierownictwem lub działem finansowym kredytobiorcy, aby rozwiać swoje wątpliwości. Możliwa jest również weryfikacja prognoz finansowych czy sporządzenie prognoz przepływów pieniężnych. Dzięki połączeniu technologii i specjalistycznej wiedzy proces ten może przebiec niezwykle sprawnie. W ten sposób wygenerowany zostaje raport potwierdzający wiarygodność danych finansowych przekazanych przez kredytobiorcę i wskazujący ryzyka biznesowe wykryte na etapie analizy – dodaje Wojciech Kryński z firmy Ground Frost.

Kluczem do efektywności niezależnego przeglądu biznesu w jego obecnym kształcie jest sprawność działania. Przy zastosowaniu odpowiednich narzędzi analitycznych, w ciągu 2-3 dni bank może uzyskać szczegółową informację odnośnie rzetelności przekazanych danych finansowych oraz przeszłych i nadchodzących ryzyk biznesowych. Pozwala mu to przygotować się na wypadek ewentualnego pogorszenia się kondycji finansowej przedsiębiorstwa (np. poprzez zażądanie dodatkowych zabezpieczeń).

Niezależny przegląd biznesu kluczowym narzędziem przyszłości?

Banki i instytucje pożyczkowe konkurują na coraz bardziej regulowanym rynku. Wymogi odnośnie zarządzania ryzykiem kredytowym sprawiają, że coraz wcześniej należy rozpoznawać odpisy aktualizujące spodziewane straty kredytowe (np. wchodzący w życie nowy standard MSSF 9). Z tego względu banki powinny mieć narzędzie, aby nie zostać zaskoczonym zmianą profilu kredytowego kredytobiorcy kiedy będzie już za późno i dodatkowa rezerwa będzie nieunikniona. Jednocześnie nie można oczekiwać, aby banki stawały się ekspertami w zakresie rachunkowości i manipulacji finansowych – do tego istnieją wyspecjalizowane podmioty, których usługi, dzięki zastosowaniu technologii informatycznych są uzasadnione kosztowo – nawet dla niskich wartości kredytów.

A to już wiesz?  Radaway wśród 7 polskich wystawców na tegorocznych targach CERSAIE

 

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Niezależny przegląd biznesu to skuteczne narzędzie wierzycieli BIZNES, Firma - Niezależny przegląd biznesu (ang. IBR - Independent Business Review) to metoda analizy pozwalająca podmiotom, takim jak banki, zabezpieczyć się przed problemami ze spłacalnością kredytów zaciąganych przez firmy.
Hashtagi: #BIZNES #Firma

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy