Biznes Firma

Firmy rodzinne – nowe otwarcie

Firmy rodzinne – nowe otwarcie
Szacuje się, że około 80% przedsiębiorstw jest zarządzanych bądź kontrolowanych przez rodziny. Dowiedz się jak zbudować w firmie inspirujące, stabilne i bezpieczne środowisko zarówno dla członków rodziny, jak i dla pracowników z

Data publikacji: 2018-03-26
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Firmy rodzinne – nowe otwarcie
Kategoria: BIZNES, Firma

Szacuje się, że około 80% przedsiębiorstw jest zarządzanych bądź kontrolowanych przez rodziny. Dowiedz się jak zbudować w firmie inspirujące, stabilne i bezpieczne środowisko zarówno dla członków rodziny, jak i dla pracowników z zewnątrz.

Firmy rodzinne – nowe otwarcie BIZNES, Firma - Szacuje się, że około 80% przedsiębiorstw jest zarządzanych bądź kontrolowanych przez rodziny. Dowiedz się jak zbudować w firmie inspirujące, stabilne i bezpieczne środowisko zarówno dla członków rodziny, jak i dla pracowników z zewnątrz.

Firmy rodzinne – nowe otwarcie
Sukcesorzy firm rodzinnych wybierają nowy model zarządzania

Firmy rodzinne pełnią kluczową rolę w światowej gospodarce. Szacuje się, że około 80% przedsiębiorstw, wśród których są zarówno potężne koncerny, jak i małe lokalne biznesy, jest zarządzanych bądź kontrolowanych przez rodziny. Tajemnicą ich sukcesu może być fakt, że firmy rodzinne zazwyczaj lepiej radzą sobie w czasach kryzysu i zawirowań rynkowych ze względu na większe możliwości adaptacyjne. Rzadziej też podejmują ryzyko, mają wyższy i bardziej równomierny wzrost sprzedaży, a dzięki długofalowemu planowaniu przywiązują większą wagę do jakości swoich produktów i budowy rozpoznawalności marki.

Czas próby

Dzięki takiemu podejściu firmy rodzinne mają wymierną przewagę  rynkową. Często jednak muszą się mierzyć z problemami wewnętrznymi, na przykład potencjalnymi konfliktami między członkami rodziny mającymi udział w zarządzaniu, zwłaszcza starszym i młodszym pokoleniem. Łatwo się domyślić, że jeśli decyzje podejmowane są pod wpływem emocji, układów w rodzinie czy nepotyzmu, mogą mieć wyraźnie negatywny wpływ na rozwój i wzrost wartości firmy.  Zachowanie równowagi pomiędzy realizacją celów biznesowych i rodzinnych wysuwa się na pierwszy plan w kluczowych dla firmy momentach, takich jak planowanie czy wdrażanie sukcesji.

Dużym problemem może okazać się wówczas brak porozumienia i rywalizacja pomiędzy członkami rodziny, zwłaszcza gdy aktualny lider z trudem akceptuje konieczność oddania rządów albo utraty kontroli nad firmą. W zależności od relacji rodzinnych ta sytuacja może mieć wiele rozwiązań. Gdy młody przedsiębiorca ma nierozwiązane konflikty z ojcem, może starać się uciec od jego nadzoru, zakładając własny, niezależny bądź częściowo tylko zależny od rodzinnego biznes. Jeśli ojciec zrozumie i zaakceptuje tę potrzebę separacji, będą  w stanie osiągnąć kompromis bez szkody dla relacji rodzinnych i zawodowych, na przykład wydzielić część biznesu pod zarząd młodszego pokolenia. Najczęściej jednak dzieci przejmują firmę od swoich rodzicow i rzadko kiedy ten proces jest bezbolesny dla obydwu stron. Co więcej, może stać się największym kryzysem albo wręcz końcem dla rodzinnego biznesu, o czym świadczy fakt, że tylko jedna na trzy firmy wytrzymuje bez szwanku wymianę pokoleń.

A to już wiesz?  Dzieci na produkcji, czyli Mikołajki w KAN

Idzie nowe

Jeśli sukcesja się powiodła i rządy w firmie rodzinnej objął potomek właściciela, nie oznacza to końca problemów. Oczekiwania wobec niego są duże, a ciężar odpowiedzialności za losy nie tylko przedsiębiorstwa i pracowników z zewnątrz, ale też całej rodziny jeszcze większy.

Jednym z pierwszych pytań, jakie musi sobie zadać młody lider jest: jak wyważyć poszanowanie dla tradycji i zachowanie jej ciągłości z koniecznością wprowadzenia niezbędnych zmian?

Nie da się zaprzeczyć, że dzisiaj świat przyspieszył tak bardzo, że różnica jednego pokolenia może oznaczać przepaść, nie tylko w zakresie rozwiązań i możliwości technologicznych, ale też mentalności. Większość młodych przedsiębiorców twierdzi, że chociaż czują sentyment do rodzinnej tradycji, mają zamiar prowadzić firmę zupełnie inaczej niż ich poprzednicy. Wierzą, że tylko ciągły rozwój jest kluczem do sukcesu i planują inwestycje w nowe rynki, nowe technologie, a także w kapitał ludzki.

Oczywiście, wraz z typową dla młodości energią, pomysłowością i otwartością na zmiany idą  nieuniknione związane z nią problemy – brak doświadczenia, realistycznego spojrzenia na sytuację i nadmierna skłonność do podejmowania ryzyka.

Nowoczesny model zarządzania – recepta na sukces

Dlatego młody człowiek, który właśnie został nowym szefem firmy rodzinnej,  powinien przede wszystkim racjonalnie przeanalizować, jak wady i zalety swojego wieku może przekuć  na sukces.

Może wówczas odkryć, że wprowadzenie nowoczesnego modelu zarządzania nie wyklucza zachowania szacunku dla tradycji i wartości przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Przywództwo włączające bazuje na cechach, które wprowadzą ład i harmonię zarówno do biznesu, jak i życia prywatnego. Te podstawowe stery dla współczesnego lidera to odwaga, samoświadomość, empatia i uważność. Dzięki nim może zbudować w firmie inspirujące, stabilne i bezpieczne środowisko zarówno dla członków rodziny, jak i dla pracowników z zewnątrz. W takich warunkach łatwiej o stworzenie lojalnego zespołu, generowanie kreatywnych rozwiązań i zbudownie pozytywnego wizerunku marki. To ważne, gdyż w dzisiejszych czasach ludzie kupują nie tylko produkt, ale też ideologię, która za nim stoi.  Dlatego nowy model zarządzania może oznaczać sukces dla firmy,  a tym samym wykazać, że zmiana pokoleniowa wyszła jej na dobre.

A to już wiesz?  Technologia litowo-jonowa w natarciu: nowy wózek ETV216i od Jungheinrich

Porady dla lidera firmy rodzinnej:

Rozmawiaj – komunikacja jest kluczem do porozumienia
Znajdź w sobie ciekawość świata i innych
Utrzymuj i wspieraj dobre relacje w rodzinie
Naucz się odpuszczać i wybaczać
Bądź otwarty na inny punkt widzenia
Włączaj do działania i awansuj pracowników spoza rodziny
Rozgranicz życie zawodowe od rodzinnego

 

Christian Kurmann
Inclusive Leadership Inspirer

Christian Kurmann jest międzynarodowym mówcą w zakresie przywództwa włączającego, osobą inspirującą innych, speakerem na konferencjach, autorem wielu artykułów oraz uczestnikiem programów telewizyjnych i wywiadów. Jest doświadczonym liderem z ponad 20-letnią praktyką w zarządzaniu, zdobytą na wysokich stanowiskach kierowniczych w hotelach w Indiach, Azji Południowo-Wschodniej, Afryce Wschodniej i Południowej oraz na Bliskim Wschodzie. Christian Kurmann inspiruje i doradza osobom na wysokich stanowiskach kierowniczych na całym świecie jak działać zgodnie ze zintegrowanym podejściem przywódczym, będącym odpowiedzią na wyzwania współczesnego świata.

W ramach Bonding & Belonging Leadership, Christian Kurmann organizuje Executive Retreats, czyli 2-3 dniowe sesje wyjazdowe dla prezesów, dyrektorów i menedżerów wysokiego szczebla, które pozwalają im wsłuchać się w siebie, zidentyfikować kluczowe wartości oraz dopuścić intuicję, empatię i samoświadomość w procesie zarządzania.

 

Więcej informacji na temat Christiana Kurmanna jest dostępnych tutaj:
www.bondingandbelonging.com
LinkedIn: Christian Kurmann
Twitter: bondandbelong

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Firmy rodzinne – nowe otwarcie BIZNES, Firma - Szacuje się, że około 80% przedsiębiorstw jest zarządzanych bądź kontrolowanych przez rodziny. Dowiedz się jak zbudować w firmie inspirujące, stabilne i bezpieczne środowisko zarówno dla członków rodziny, jak i dla pracowników z zewnątrz.
Hashtagi: #BIZNES #Firma

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy